Si Performer 1 to najnowszy członek rodziny konsolet Soundcraft Si Performer, a jednocześnie najbardziej kompaktowa konstrukcja spośród nich, pierwsza, którą można zamontować w raku. Mikser wyposażony jest w dwa sloty dla kart opcjonalnych ViSi Connect Expansion. Oferuje 80 kanałów do mksu, system podświetlania tłumików FaderGlow, a także wyświetlacze LCD w każdym kanale. Oprócz tego dysponuje własnym interfejsem DMX, umożliwiającym realizację oświetlenia.
Wspomniane dwa gniazda rozszerzeń stanowią o ogromnej elastyczności funkcjonalnej konsolety, pozwalając użytkownikowi na podłączenie stageboxów, z zachowaniem możliwości komunikacji z siecią audio, np. BLU Link, Dante czy CobraNet. Innym sposobem wykorzystania tych gniazd jest podłączenie osobistych systemów odsłuchowych, takich jak dbx PMC Personal Monitor Controler, za pośrednictwem łącza BLU Link.
Si Performer 1 cechuje się taką samą mocą obliczeniową, co konsolety Performer 2 i 3, jednak wyposażony jest w 16 przedwzmacniaczy mikrofonowych i tyleż tłumików kanałowych. Urządzenie daje użytkownikowi do dyspozycji w pełni parametryczne korektory 4-pasmowe we wszystkich kanałach wejściowych, a ponadto korektory graficzne BSS na każdej szynie wyjściowej. To oczywiście oprócz standardowego zestawu filtrów, bramek, kompresorów i delayów na wszystkich wyjściach. W sumie moc obliczeniowa konsolety jest równoważna możliwościom 448 procesorów zewnętrznych. W przeciwieństwie do wielu konsolet z tego przedziału cenowego, Si Performer 1 pozwala używać tych wszystkich procesów jednocześnie, przez cały czas, bez żadnych kompromisów w zakresie wykorzystania DSP.
Si Performer oferuje także system Soundcraft FaderGlow, którego działanie polega na podświetlaniu tłumików kolorami odpowiednimi do pełnionej przez nie w danym momencie funkcji, a ponadto ułatwia identyfikację kanałów. Si Performer 1 daje możliwość korzystania z ośmiu grup VCA oraz ośmiu grup wyciszania, dzięki czemu zachowanie kontroli nad 80 wejściami i 35 szynami w konsolecie jest prostsze. Każdy tor w obszarze roboczym wyposażony jest w wyświetlacz LCD, na którym wyświetlane są rozmaite informacje, jak nazwa kanału, jego przypisania, ustawienia częstotliwości korektora graficznego, a także dane DMX oraz pomiar poziomu sygnału. I wreszcie, unikalna integracja portu DMX512 pozwala na podstawowe sterowanie oświetleniem, co jest rozwiązaniem idealnym w sytuacjach, w których jeden technik realizuje dźwięk i światło.